Home > SRAC History > Semialachee Lodge Officers

Semialachee Lodge Officers

The following is a list of all known officers and advisers for Semialachee Lodge 239, Order of the Arrow. Please send questions or corrections to info@sracmuseum.org. Semialachee Lodge 239 Flap

1943

1944

Govan Ware - Lodge Chief (?)

1945

J.P. Wheeler - Lodge Chief

1946

Adair Levie - Lodge Chief

1947

Tommy Henderson - Lodge Chief
Orson Smith - Secretary
Larry West - Treasurer

1948

Tommy Henderson - Lodge Chief
Neill Cornwall - Staff Adviser

1949

1950

Sonny Hasbrouck - Lodge Chief (?)

1951

Jimmy Williams - Lodge Chief
Sandy D'Alemberte - Secretary/Treasurer

1952

Bob Wight - Lodge Chief

1953

Jack Champion - Lodge Chief
Bill Haynes - Vice Chief
Charlie Forehand - Secretary/Treasurer
Ed Andrews - Lodge Adviser
Franklin P. Chase - Staff Adviser

1954

Jack Champion - Lodge Chief
Jimmy Apthorp - Vice Chief
Charlie Forehand - Secretary/Treasurer
Wade Weaver - Lodge Adviser
Franklin P. Chase - Staff Adviser

1955

Bill Yancey - Lodge Chief
Paxton Briley - Secretary/Treasurer
Wade Weaver - Lodge Adviser
Herbert McMillan - Assistant Lodge Adviser
Chubby Earnest - Staff Adviser

1956

Foy Braddock - Lodge Chief
Chubby Earnest - Staff Adviser

1957

Johnny Fleming - Lodge Chief
Chubby Earnest - Staff Adviser

1958

Brent Pichard - Lodge Chief
Bob Arnow - Treasurer (?)
Bobby Sanders - Lodge Adviser
Kenneth Drupiewski - Staff Adviser

1959

Jimmy Herrington - Lodge Chief
Bobby Harris - Vice Chief
Jay Powers - Secretary
Bob Arnow - Treasurer
Bobby Sanders - Lodge Adviser
Kenneth Drupiewski - Staff Adviser

1960

Bob Arnow - Lodge Chief
Bob Wright - Vice Chief
Bill Kennedy - Secretary
Al Sistrunk - Treasurer
Bobby Sanders - Lodge Adviser
Kenneth Drupiewski - Staff Adviser

1961

Al Sistrunk - Lodge Chief
David Fletcher - Vice Chief
Bill Kennedy - Secretary
Sam Register - Treasurer
Staff Adviser - Kenneth Drupiewski

1962

Bill Kennedy - Lodge Chief
Ivan Johnson - Vice Chief
Bill Cunningham - Secretary
Dick Buck, Jr. - Treasurer
Bobby Sanders - Lodge Adviser
Kenneth Drupiewski - Staff Adviser

1963

Bill Kennedy - Lodge Chief
Craig Dickinson - Vice Chief
Bill Cunningham - Secretary
Dick Buck, Jr. - Treasurer
Roy Kennedy - Lodge Adviser
Mark Lassiter - Staff Adviser

1964

Craig Dickinson/Dick Buck, Jr. - Lodge Chief
Dick Buck, Jr. - Vice Chief
Gary Dickenson - Treasurer
Dick Buck, Sr. - Lodge Adviser
Sam Garretson - Staff Adviser

1965

Jake Cox - Lodge Chief
Frank "Buck" Little - Vice Chief
David Skipper - Secretary
Buddy Herrington - Treasurer
Roy Kennedy - Lodge Adviser
William L. Griffin - Staff Adviser

1966

Frank "Buck" Little - Lodge Chief
Steve Heard - Vice Chief
Bill Cauley - Secretary
Doug Maddox - Treasurer
Roy Kennedy - Lodge Adviser
William L. Griffin - Staff Adviser

1967

Sammy Murrow - Lodge Chief
Bert Barnett - Vice Chief
C. Sam Murrow - Lodge Adviser
William L. Griffin - Staff Adviser

1968

Phillip Schiesswohl - Lodge Chief
Doug Maddox - Vice Chief
John Michaels - Secretary
Jack Brown - Treasurer
C. Sam Murrow - Lodge Adviser
William L. Griffin - Staff Adviser

1969

Tim Turner - Lodge Chief
C. Sam Murrow - Lodge Adviser
William L. Griffin - Staff Adviser

1970

Larry Schmidt - Lodge Chief
Ralph Durr - Vice Chief
Richard Addison - Secretary
Wade Pierce - Treasurer
C. Sam Murrow - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1971

Tim Coughlin - Lodge Chief
Morris Miller - Vice Chief of Membership
Stan Litton - Secretary
Frank Harrison - Treasurer
Crill Merryday - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1972

Stan Litton - Lodge Chief
Larry Schmidt - Vice Chief of Activities
Jimmy Godfrey - Vice Chief of Membership
Mark Pascale - Secretary
Dana Merryday - Treasurer
Crill Merryday - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1973

Stan Litton - Lodge Chief
Dana Merryday - Vice Chief of Activities
Mark Pascale - Vice Chief of Membership
Jimbo Smith - Secretary
David Sawyer - Treasurer
Crill Merryday - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1974

Dana Merryday - Lodge Chief
Jimbo Smith - Vice Chief of Activities
Bill Twomey - Vice Chief of Membership
Chris Floyd - Secretary
Lambert West - Treasurer
Ivan Johnson - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1975

Bill Twomey - Lodge Chief
Bob Swanson - Vice Chief of Membership
Brian Coughlin - Secretary
Steve Hough - Treasurer
Sammy Murrow - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1976

Bob Swanson - Lodge Chief
John Polk Brooks - Vice Chief of Activities
Greg Richardson - Vice Chief of Membership
Stephen Yon - Secretary
Skipper Sawyer - Treasurer
Lodge Adviser - W.D. Sawyer
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1977

Ronnie Hirt - Lodge Chief
Allen Harris - Vice Chief
Bruce Landrum - Treasurer (?)

1978

Bruce Landrum - Lodge Chief
John Polk Brooks - Vice Chief
Ronnie Hirt - Secretary
Daniel Tannenbaum - Treasurer
Bill Ayers - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1979-1980

John Polk Brooks - Lodge Chief
Harold Kane - Vice Chief
Mike Dalton - Secretary
Chris Cogill - Treasurer
Bill Ayers - Lodge Adviser
Chris Floyd - Associate Adviser
Charles C. "Sonny" Carter

1981

Harold Kane - Lodge Chief
Mike Dalton - Vice Chief
Danny Taylor - Secretary
Mark Rabenold - Treasurer
Jim Hogg - Lodge Adviser
George Lambert - Staff Adviser

1982

Mike Dalton - Lodge Chief

1983

Clay Davis - Lodge Chief
Robin Fletcher - Lodge Adviser

1984

Kirk Barnette - Lodge Chief
Clay Fallis - Vice Chief
A.J. Rother - Secretary
Joe Lewis - Treasurer
Bill Agner/Tim Coughlin - Lodge Adviser
Jim Miles - Staff Adviser

1985

Kevin Traylor - Lodge Chief
T. Matewa - Vice Chief
Scott Wilson - Secretary
Sean O'Connor - Treasurer
Tim Coughlin - Lodge Adviser
Jim Miles - Staff Adviser

1986

Jason C. Odom - Lodge Chief
Dean Wall - Vice Chief
Scott Wilson - Secretary
Sean O'Connor - Treasurer
Tim Coughlin - Lodge Adviser
Jim Cabaniss - Staff Adviser

1987

Brad Umberger - Lodge Chief
Dean Wall - Vice Chief of Program
Scott Wilson - Secretary
Sean O'Connor/Sean Cox - Treasurer
Mike Nathan - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1988

Brad Umberger - Lodge Chief
Scott Wilson - Vice Chief of Program
Dean Wall - Vice Chief of Inductions
Tom Kennedy - Secretary
Scott McDermid - Treasurer
Mike Nathan - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1989

Sean Cox - Lodge Chief
Neil Christopher - Vice Chief of Program
Todd Cummings - Vice Chief of Inductions
Tom Kennedy - Secretary
David Hensarling - Treasurer
Bill Agner - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1990

Sean Cox - Lodge Chief
Neil Christopher - Vice Chief of Program
Tom Kennedy - Vice Chief of Inductions
David Hensarling - Secretary
Bryan Smith - Treasurer
Bill Agner/Al Smith/Ken Griffin - Lodge Adviser
Bill Kennedy - Associate Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1991

Tom Kennedy - Lodge Chief
David Hensarling - Vice Chief of Program
Mike Mock - Vice Chief of Inductions
D.J. Kennedy - Secretary
Greg Wynot - Treasurer
Ken Griffin - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1992

David Hensarling - Lodge Chief
Ken Griffin - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1993

Blake Barnidge - Lodge Chief
Kyle Taylor - Vice Chief of Program
D.J. Kennedy - Vice Chief of Inductions
Daniel E. Poole - Secretary
Greg Wynot - Treasurer
Brian Croteau - Historian
Ken Griffin/George Hensarling - Lodge Adviser
Charles C. "Sonny" Carter - Staff Adviser

1994

D.J. Kennedy - Lodge Chief
George Hersarling/David Young - Lodge Adviser

1995

Preston Laslie - Lodge Chief
David Young - Lodge Adviser

1996

Preston Laslie - Lodge Chief
David Young - Lodge Adviser
Brad Walden - Staff Adviser

1997

Terry Whitaker - Lodge Chief
David Young/Doyle Coombs - Lodge Adviser

1998

Charles Laslie - Lodge Chief
Doyle Coombs/Paul Wittig - Lodge Adviser

1999

Will Merritt - Lodge Chief
Paul Wittig - Lodge Adviser

2000

Lance Swisher - Lodge Chief
Paul Wittig - Lodge Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2001

Lance Swisher - Lodge Chief
Daniel McMillan - Secretary
Paul Wittig - Lodge Adviser
Bruce Walther - Associate Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2002-2003

Andy Greene - Lodge Chief
Reynolds Griner - Vice Chief of Program
Daniel McMillan - Secretary
Chris LaBelle - Treasurer
Josh Goodman - Historian
Paul Wittig - Lodge Adviser
Bruce Walther - Associate Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2003-2004

Daniel McMillan - Lodge Chief
Rory Coughlin - Vice Chief of Program
Kevin Yon - Vice Chief of Inductions
Josh Goodman - Secretary
Kevin Walther - Treasurer
Lane Branch - Historian
Paul Wittig/Bruce Walther - Lodge Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2004-2005

Joe Naiman - Lodge Chief
Josh Goodman - Vice Chief of Program
Kevin Lachat - Vice Chief of Inductions
Charlie Goble - Vice Chief of Service
Nick Green - Secretary
Kevin Walther - Treasurer
Brody Enwright - Historian
Paul Wittig/Bruce Walther/Ken Griffin - Lodge Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2005-2006

Chris Stranburg - Lodge Chief
P.J. Rivera - Vice Chief of Program
Kevin Walther - Vice Chief of Inductions
Hayden Jernigan - Secretary
Kevin Yon - Treasurer
Brody Enwright - Historian
Ken Griffin - Lodge Adviser
David Pate - Associate Adviser
Dave Jameson - Staff Adviser

2006-2007

2007-2008

2008-2009

2009-2010

2010-2011

2011-2012

Padraic Elliott - Lodge Chief
James Griner - Vice Chief of Program
Kevin Schaper - Vice Chief of Inductions
Joey Fallis - Secretary
Anthony Stephens - Treasurer
Ben West - Historian
Jim Henderson - Lodge Adviser
J.P. Harrell/Pat Cushing - Associate Lodge Adviser
David Neves - Staff Adviser

2012

2013

2014

2015

2016

Joey Fallis - Lodge Chief
Vice Chief of Program - Nathan Cushard
Benjamin West - Vice Chief of Inductions
Jonah Harvey - Secretary
Andrew Augustine - Treasurer
William Wyckoff - Historian
Chris Stranburg - Lodge Adviser
Bob Norwillo - Staff Adviser

2017

Bob Norwillo - Staff Adviser

2018

Charlie Wright - Lodge Chief
Bob Norwillo - Staff Adviser